Říjen v růžové v Brně – „Rozsvícení fontány na růžovo“ 11. října 2018

Uvidíme se: 11.10 2018

 

Říjen je na celém světě měsícem boje s rakovinou prsu a podpory již nemocných žen. Tato myšlenka – Breast Cancer Awareness Month – vznikla v roce 1985 v USA. Cílem je podpořit prevenci, ale také ukázat, jak se s nemocí potýkají ženy, které potkala. Tradičním symbolem se stala růžová stužka a hlavně samotná růžová barva, proto se také ve světě používá pro říjen název PINKTOBER. Na zviditelnění tématu spolupracují pacientské organizace, nadace, zdravotnická zařízení, veřejné i komerční subjekty.

Ženská nezisková organizace Mamma HELP jako první přinesla do České republiky kampaň Říjen v růžové již v roce 2010. Letos se spolu se svými partnery pouští do boje za zdraví žen již poosmé. V Brně se ve čtvrtek 11. října v 18 hodin rozsvítí fontána před Janáčkovým divadlem růžově. Při této příležitosti se uskuteční benefiční vystoupení pro veřejnost, na kterém zazpívají Chantal Poullain a Matěj Plíhal, své umění předvedou i Mažoretky Legato.

Kromě kulturního programu bude součástí akce „Rozsvícení fontány na růžovo“ i osvěta. Zájemkyně si na edukačním modelu budou moci vyzkoušet správný postup pro samovyšetření prsou. Zakoupením cupcaků s růžovou stužkou, které poskytla Cupcakekárna Brno, bude každý moci přispět na aktivity organizace Mamma HELP. Akce se koná ve spolupráci s městem Brnem pod záštitou 1. náměstka primátora města Brna Mgr. Petra Hladíka v rámci projektu Brno – Zdravé město.

Statistika onemocnění je neúprosná. Každá dvanáctá až osmá žena onemocnív průběhu svého života rakovinou prsu„Je to smutná statistika, ale je taky potřeba vědět, že stále více žen má šanci na uzdravení – jednak díky pokrokům medicíny, ale hlavně díky včasnému odhalení zhoubného bujení, v co nejranějším stadiu,“ říká Jana Drexlerová, ředitelka pacientské organizace Mamma HELP„Proto se také intenzivně věnujeme edukaci, pořádáme stovky přednášek po celé republice, a snažíme se na to ženy upozornit, vysvětlit jim, jaké možnosti dnes mají. A rovnou je při té příležitosti učíme samovyšetření prsu na modelu prsou.“

Právě důležitost prevence, jak pravidelného samovyšetření, tak i odborného sonografického nebo mamografického vyšetření, se opět staly letošním mottem. Staronovým symbolem se stává „Uzlík“, z kampaně Udělej uzel a nezapomeň na prevenci, kterou připomene nový animovaný spot, natočený nezávislou skupinou profesionálních filmařů Alternative.NOW.

Spolu s dlouhodobými i novými partnery nabízí Mamma HELP ženám i letos řadu možností, jak se v říjnu aktivně zapojit. Stačí navštívit některou z říjnových akcí a bez odkladu udělat něco pro své zdraví… Inspirovat se můžete také říjnovým číslem časopisu Moje psychologie. Najdete v něm příběhy žen, které vás mohou motivovat svým životním postojem.

Mamma HELP poskytuje ve všech svých osmi centrech podpůrnou péči pacientkám s rakovinou prsu i jejich rodinám již 19 let bezplatně. V říjnu proto i letos nabízí mnoho našich partnerů růžově označený výrobek a výtěžek z něj věnuje právě Mamma HELP centrům. Patří k nim stejně jako vloni například Kusmi teaBellindaTimo, a desítky dalších. V OC Tesco opět v říjnu zakoupíte v růžových vaničkách čerstvé houby a také květiny označené GO PINK. Nově se letos přidali například Petite FranceČokoládová laboratoř, a  již zmínění Cupcakekárna v Brně, také řetězec Camaïeu poprvé v ČR nabízí krásná designová trička. A konečně, Mamma HELP a Žatecký pivovar přinesli na trh novinku – dlouho očekávané nealkoholické pivo pro onkologické pacientky MAMMA BEER. Zakoupit si jej můžete v průběhu října v lékárnách Magistra.

Kontaktní informace:

Mgr. Jana Drexlerová, ředitelka, tel.: 739 632 883
Mamma HELP centrum Brno, Nerudova 7, tel.: 549 216 595
Bc. Lenka Runtágová, tel.: 739 632 885, 774 635 524

www.mammahelp.cz
www.udelejuzel.cz
www.rijenvruzove.cz
www.facebook.com/mammahelp
www.youtube.com/mammahelp
www.instagram.com/mamma_help

O Mamma HELP, z. s.:

Mamma HELP je pacientská nezisková organizace sdružující ženy s rakovinou prsu, jejich blízké, lékaře, sestry a sympatizanty. Prostřednictvím sítě Mamma HELP center v 8 městech České republiky poskytuje bezplatné psychosociální poradenství a zajištuje pro klientky množství motivačních a aktivizačních programů. O nové pacientky se v Mamma HELP centrech starají  terapeutky,  které mají samy s rakovinou prsu osobní zkušenost. Pacientky tak v centrech nalézají tolik potřebné porozumění, podporu a odpovědi na otázky, které s novou situací souvisí. Mamma HELP se také snaží zvýšit povědomí a informovanost veřejnosti o rakovině prsu, její prevenci a léčbě prostřednictvím edukačních přednášek a rozmanitých aktivit pro veřejnost, nebo preventivní kampaní „Udělej uzel!“ Personálně Mamma HELP zajišťuje provoz bezplatné AVON linky za zdravá prsa, ve spolupráci s předními odborníky provozuje také odbornou online poradnu, sociální poradnu, nebo poradnu pro pacientky s dětmi.

Říjen v růžové